TORNION HIRVIKOIRAYHDISTYS JÄRJESTÄÄ HIRVENHAUKKUKOKEEN 26.12.2022 (KOE PERUTTU!)

Päivitys 22.12.2022

Jouduimme perumaan haukkukokeen haastavaksi koetun lumitilanteen vuoksi. Yhteisellä päätöksellä päätimme että ei altisteta nuoria koiria tilanteisiin, jossa lumitilanteen johdosta voi sattua vahinko. Myös ryhmän liikkuminen koemaastoon on erittäin vaikeaa auraamattomien teiden vuoksi. Jatketaan kuitenkin ensivuonna taas paremmalla kelillä. Kiitos kaikille mukana  olleille ja oikein hyvää joulua ja onnellista uuttavuotta 2023.

——————————————————————————————————————-

Koiranomistajien toiveesta Tornion Hirvikoirayhdistys on anonut yhdistyksen nimissä vuodelle 2022 jo toisen  hirvenhaukkukokeen. Hirvenhaukkukoe on kaikkien tahojen toimesta hyväksytty ja sille on varattu kalententerista jouluinen päivämäärä 26.12.2022. Kannattaa ehdottomasti lähteä maastoon kinkunsulatteluun ja kuuntelemaan hirvihaukkua,  mutta tarkkaillaan kuitenkin säätä ja lumen paksuutta kokeen suhteen. Hirvikoe pidetään koirille joilla on saavutettu maks. kolme HIRV-1 tulosta. Tässä vielä oiva tilaisuus metsästää vielä kerran niitä puuttuvia ykkösiä.  Järjestävän yhdistyksen jäsenillä osallistumiseen etusija, joten kannattaa ehdottomasti liittyä ensivuodelle yhdistyksen jäseneksi.

Osanottomaksu on tällä kertaa kaikille sama 40 euroa. 

.